Дослідження відповідності розмірів елементів штрих-кодового знаку та структури коду EAN-13 на картонних пакованнях
DOI:
https://doi.org/10.20535/2077-7264.4(54).2016.99447Ключові слова:
штрих-кодові позначки, картонне паковання, якість друку, декодованість, зони стабілізації, сканувальні пристрої, офсетний друкАнотація
У статті наведено результати експериментальних досліджень відповідності розмірів елементів штрих-кодового знаку та структури штрих-кодових знаків EAN-13 надрукованих на картонних пакованнях.
Для створення штрих-кодової позначки в електронному вигляді застосовується спеціальне програмне забезпечення, яке враховує ряд конкретних особливостей процессу друку етикетки, наприклад, зменшення ширини штриха для компенсації розтискування фарби при вибраній технології.
Але більшість з цих програм, призначених для демонстраційних або ілюстративних цілей, або взагалі не дозволяють отримати правильну штрих-кодову позначку, або не передбачають можливості врахування всіх необхідних особливостей для конкретного паковання (наприклад, розтискування фарби). Часто такі програми (особливо демонстраційні) генерують штрих-кодову позначку з помилками в знаках штрихового коду. Такі позначки не зчитуються сканерами взагалі.
Об’єктами досліджень були штрих-кодові позначки, надруковані на аркушевій друкарській машині Heidelberg SORMZ-2 на картоні. Для дослідження декодованості застосовувалась камера та спеціальна програма декодування штрих-кодів Barcode Reader Toolkit для операційної системи Windows.
Результати дослідження показали, що якість друку штрих-коду в першу чергу залежить від матеріалу, на якому здійснюється друк, а також від технології його нанесення.
Аналіз оцінювання якості відтворення штрих-кодових позначок EAN-13 віддрукованих офсетним способом друку показав, що найбільш ймовірним спотворенням для лінійних штрихових кодів є випадання штриха одиничної ширини та зміна геометричних розмірів одного з елементів штрих-кодової позначки на одиничну ширину. Підтверджено, що малі розміри та нечіткі краї штрих-кодової позначки негативно впливають на основну функцію коду — передачі та зчитування сканером закодованої виробником інформації.
Посилання
National standards of Ukraine. (1990). DSTU 146-95: Kody ta koduvannia informatsii. Shtrykhove koduvannia. Markuvannia ob’iektiv identyfikatsii. Shtrykhovi poznachky EAN. Vymohy do pobudovy [Codes and coding information. Bar coding. Marking objects identification. Mark EAN bar. The requirements for building]. Kyiv [in Ukrainian].
Havenko, S. F. & Savchenko, O. M. (2010). Systemy avtomatychnoi identyfikatsii vydavnycho-polihrafichnoi produktsii ta pakovan [Automatic identification systems of publishing and printing products and packaging]. Lviv: UAD [in Ukrainian].
Shtrykhovi kody ta identyfikatsiia produktsii [Bar codes and identification of products]. Retrieved from http://pidruchniki.com/ [in Ukrainian].
Yakist shtrykhovykh kodiv [The quality of bar codes]. Retrieved from http://www.gs1 ua.org/uk/practice/quality" href="http://www.gs1%20ua.org/uk/practice/quality">http://www.gs1 ua.org/uk/practice/quality [in Ukrainian].
Havenko, S. F. & Koniukhov, O. D. (2015). Osoblyvosti ekolohichnoho markuvannia [Features of eco-labeling]. Journal of Naukovi zapysky — Scientific notes, 1(50), 59–64 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Svitlana Havenko, Oleksandr Koniukhov
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons CC BY для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.