Особливості дизайну дитячих книжок з елементами «pop-up»
DOI:
https://doi.org/10.20535/2077-7264.4(62).2018.157095Ключові слова:
дизайн книжок, дизайн-форма, ігрові елементи, елементи «pop-up», ілюстрування, системний аналіз книгАнотація
Дитячу книжку з елементами «pop-up» розглянуто як синтез мистецтв, комунікацій та функціональних властивостей. Проведено поглиблений аналіз використання дизайн-форм та розроблена їхня класифікація. Побудовано діаграми частоти використання складових елементів книжок «pop-up» та визначено, що для створення максимального візуального ефекту найчастіше використовуються такі конструкції: «сцена, що піднімається», «коробка», «V-подібна складка», «змінна площина».
За допомогою системного аналізу розроблено структурну модель «дитяча книжка з елементами pop-up», та визначено, що її складова — підсистема «засоби візуальної організації форми» є найскладнішою та має найбільше елементів, тобто є чіткою системою візуалізації, направленою на формування дизайн-форми книги і технологію її виготовлення, а також формує вимоги до властивостей матеріалів та дозволяє досить чітко визначити коло факторів, пов’язаних з проектуванням дитячих книжок з елементами «pop-up», що має важливе методологічне та практичне значення.
Встановлено, що головним фактором, який впливає на якість та надійність конструкції дизайн-форми книжок з елементами «pop-up» є властивості паперу. Тому для вибору паперу, який може забезпечити надійність конструкції дизайн-форми, було досліджено механічні властивості відібраних зразків паперу, а результати випробувань наведено у вигляді пентаграми властивостей.Встановлено, що для покращення показників стійкості на злам та опору розриву досліджених видів паперу слід припресовувати плівку, щоб забезпечити механічну міцність і необхідні деформаційні властивості під час виготовлення дизайн-форм книжок «pop-up».
Отримані результати було враховано у рамках виконання курсових, бакалаврських та магістерських робіт на кафедрі графіки у проектуванні різних за конструкцією книжок, серед яких: Д. Родарі «Чарівна Палиця», Г. Х. Андерсен «Дюймовочка», «Коза-дереза», дизайн яких висвітлює сучасні тенденції формоутворення дитячих «pop-up» книжок та забезпечує функціональну й композиційну єдність книжкової конструкції, що в свою чергу сприяє підвищенню естетичних якостей дитячої книги.
Посилання
Abrahamson, Richard F. (1982). Movable books — a new golden age // Journal of Language arts, 5, 342 [in English].
Dawson, Michael. (1992). Checklist of books written, edited and/or published by S. Louis Giraud. Journal of Antiquarian book monthly review, 19:266–271 [in English].
Dawson, Michael. (1995). Children’s pop-ups, movables and novelty books: A short history for collectors, part II. Journal of Movable stationery, 3:6, 1, 8–10 [in English].
Krahe, Hildegard E. (1988). The importance of being Ernest Nister. Journal of Phaedrus, 73–90 [in English].
Seymour, Peter. (1981). The resurrection of the pop-up book. Journal of Publishers weekly, 219:97–99 [in English].
Taylor, Sally A. (1991). Intervisual Communications: Popping up all over. Journal of Publishers weekly, 238:217–218 [in English].
Popova, D. M. (2012). Proektnye zadachi v dizayne detskoy knizhki-igrushki. Journal of Arkhitekton: izvestiya vuzov, 3(39). Retrieved from http://archvuz.ru/2012_3/16. - ISSN 1990-4126 [in Russian].
Arnkheym, R. (2007). Iskusstvo i vizual’noe vospriyatie. Moscow: Arkhitektura-S, 392 p. [in Russian].
9. Vaysman, L. M. (1973). Struktura bumagi i metody ee kontrolya. Moscow: Lesnaya promyshlennost’, 152 p. [in Russian].
Eddous, M. & Stensfild, R. (1997). Metody prinyatiya resheniy. Moscow: Audit, YuNITI, 590 p. [in Russian].
Saati, T. (1993). Prinyatie resheniy. Metod analiza ierarkhiy. Moscow: Radio i svyaz’, 278 p. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Tetiana Osypova, Myroslava Pshenychna, Yurii Pshenychnyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons CC BY для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.